Import maszyn z Chin a VAT

Importowanie maszyn z Chin wiąże się z koniecznością przestrzegania pewnych zasad i różnego rodzaju obowiązkami. Importerzy powinni się dowiedzieć o aktualnych stawkach celnych oraz podatku VAT. Dzięki temu będą profesjonalnie przygotowani na import towaru i nic ich nie zaskoczy. Osoby nie posiadające w tym zakresie większego doświadczenia zawsze mogą liczyć na wsparcie pośredników.

Jak dokumentować zakup maszyny z Chin?

Importując maszyny z Chin trzeba wiedzieć m.in. to jak dokumentować zakup takiego towaru. Chodzi o to, aby importer maszyn z Chin nie naraził się na żadne przykre konsekwencje. W związku z tym dba się o:

  • sporządzenie wpisu w Księdze Przychodów i Rozchodów – niezwłocznie po otrzymaniu maszyny (określając dane dostawy, ilość, rodzaj oraz wartość towaru),
  • zaksięgowanie importu towarów w rejestrze VAT (w momencie objęcia importu procedurą celną) – w ewidencji VAT należy zawrzeć m.in. przedmiot oraz podstawę opodatkowania, wysokość kwoty podatku należnego i naliczanego czy też kwotę podatku wpłacanego do US,
  • złożenie Jednolitego Pliku Kontrolnego – do 25. dnia po zakończeniu danego miesiąca, wraz z danymi dostawcy, wartością towarów netto, numerem faktury i kwotą podatku naliczonego.

Przy dokumentowaniu zakupu niezbędne okażą się takie dokumenty, jak: faktura importowa, dokument celny SAD oraz dokument przyjęcia towaru do magazynu. Nieocenioną rolę odgrywa w tym wszystkim pośrednik w imporcie z Chin, dlatego nigdy nie należy się zamykać na pomoc płynącą z zewnątrz. Dzięki temu maszyny z Chin zostaną sprowadzone legalnie i sprawnie, a do tego bez problemów udokumentuje się ich zakup.

Import maszyn z Chin – odprawa celna i cło

Import z Chin do Polski to konieczność przeprowadzenia odprawy celnej i opłacenia cła. Przy wyliczaniu stawek celnych bardzo pomocnym narzędziem okaże się przeglądarka taryfowa ISZTAR. Niezbędna okaże się znajomość kodu HS sprowadzanego towaru.

Import maszyny z Chin może być związany z różnorodnymi stawkami celnymi. Przykładowo stawka celna na laptopy, betoniarki i smartfony wynosi 0%, na odkurzacze o mocy do 1500W 2,2%, na piły tarczowe 1,7%, a na hulajnogi elektryczne aż 6%. Opłacenie cła to jeden z najważniejszych etapów całej procedury, tak aby import z Chin krok po kroku przebiegł bez przykrych niespodzianek.

Zakup maszyny z Chin a podatek VAT

Kolejną kluczową kwestią dla zainteresowanych osób jest import maszyn z Chin a VAT. Przydatna w tej kategorii okaże się fachowa pomoc w imporcie z Chin.

Nie każdy zdaje sobie obecnie sprawę z tego ile kosztuje transport z Chin i z jakimi opłatami jest to związane. Najczęściej import maszyn z Chin jest objęty 23% podatkiem VAT. Podatek powinien być wpłacony na rachunek bankowy Urzędu Celnego, a następnie przechodzi się do odliczenia podatku o tej samej wartości w deklaracji VAT (dla czynności opodatkowanych). Organ celny powiadamia importera o wysokości należnego podatku, a zainteresowany ma 10 dni na jego opłacenie. Odliczenie następuje na podstawie otrzymanego dokumentu celnego. Jak widać import maszyn z Chin w deklaracji VAT i ewidencji księgowej to absolutna konieczność.

Warto podejść do tematu na poważnie i skrupulatnie przeanalizować zakup maszyny z Chin a VAT, tak aby rozliczenie VAT przy imporcie z Chin przebiegło zgodnie z obowiązującymi przepisami. Nie od razu trzeba wiedzieć jak rozliczyć import towarów z Chin, dlatego mniej doświadczone osoby mogą skorzystać ze wsparcia specjalistów z zakresu pośrednictwa przy imporcie z Chin lub księgowości. Dzięki temu obsługa importu z Chin zostanie zrealizowana na odpowiednio wysokim poziomie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here