Garaż jak powinien wyglądać?

Garaż może być bardzo funkcjonalnym i wielozadaniowym pomieszczeniem gospodarczym. Jednak aby się tak stało musi być odpowiednio urządzony i wyposażony. Warto poświęcić odrobinę czasu na dobre zaplanowanie tej jakże przydatnej w domu przestrzeni. Jeśli podejdziemy do tego w sposób profesjonalny, unikniemy wielu błędów na etapie realizacji projektu oraz późniejszej eksploatacji garażu.

Garaż, czyli pomieszczenie wielofunkcyjne

Czasy, gdy garaż był kojarzony jedynie z parkowaniem samochodu, już dawno minęły. Każdy z nas słyszał historie wielu zespołów muzycznych oraz przedsiębiorstw, które miały początek w tym niepozornym pomieszczeniu. Planując budowę lub wyposażenie garażu warto wziąć to pod uwagę. Wystarczy odrobina inwencji i można mieć w domu doskonały lokal użytkowy zamiast zwykłego miejsca parkingowego. Garaż może spełniać funkcję na przykład warsztatu, pracowni plastycznej, siłowni lub funkcjonalnego magazynu.

Garaż kiedyś i dziś

Jeszcze kilkanaście lat temu, przeciętny garaż był brzydkim, nieogrzewanym i zawilgoconym pomieszczeniem, w którym roztaczał się nieprzyjemny zapach paliwa i smarów. Trudno było więc w nim urządzić coś więcej niż składzik na nieużywane w domu przedmioty. Obecnie nowopowstałe garaże są dobrze wentylowane i ogrzewane. Wystarczy więc je dobrze zaplanować i wyposażyć, by mogły spełniać dodatkowe funkcje.

Rozmiary garażu

Planując budowę garaży w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad jego rozmiarem. Według obowiązujących norm prawnych miejsce postojowe powinno mieć minimum 2,3 metra szerokości oraz 5 metrów długości. Poza tym między zaparkowanym autem a ścianą odległość nie może być mniejsza niż pół metra. Biorąc to pod uwagę wnętrze garażu musi mieć co najmniej 5,5 na 2,7 metra. Pomieszczenie o takich rozmiarach sprawdzi się jako miejsce postojowe, ponieważ daje możliwość swobodnego opuszczenia zaparkowanego pojazdu, jednak jest zbyt małe by móc w nim wygospodarować miejsce na dodatkowe zadania.

Nie zmieści się tam ani regał warsztatowy ani tym bardziej inne specjalistyczne wyposażenie.  Wystarczy jednak garaż powiększyć o pięćdziesiąt centymetrów z każdej strony by znacznie poprawić jego walory użytkowe.

Dodatkowe instalacje

Kolejną rzeczą o której warto pomyśleć są niezbędne instalacje. W starych garażach znajdowała się co najwyżej instalacja elektryczna. W tej chwili nowoczesne garaże posiadają ogrzewanie  i sprawnie działającą wentylację. W wielu można znaleźć też instalację wodociągową i sanitarną. Jeśli dysponujemy tak wyposażonym pomieszczeniem, bez problemu możemy tam urządzić saunę, siłownię czy pralnię.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here