e-Deklaracje w 2021

Aplikacja e-Deklaracje Desktop służyła tysiącom podatników, którzy za jej pomocą składali zeznania podatkowe. Tymczasem Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 2022 roku nie będzie już ona dostępna dla użytkowników. W jaki sposób będziemy mogli składać deklarację, a także jak zarchiwizować pliki przesyłane w aplikacji e-Deklaracje Desktop?

Tylko do końca roku

Ministerstwo Finansów już jakiś czas temu poinformowało podatników o zmianach, jakie nastąpią od 2022 roku. W tym przypadku chodzi o wyłączenie aplikacji e-Deklaracje Desktop z dniem 31 grudnia 2021 roku. Ministerstwo przypomniało o tym w październikowym komunikacje, w którym jednocześnie stwierdzono, że zmiany nie dotyczą formularzy interaktywnych, które będzie można wysyłać przez bramkę e-Deklaracje z zastosowaniem wtyczki. Co to oznacza dla podatników? Zasadniczo ciąży na nich obowiązek zarchiwizowania dokumentacji podatkowej, która została wysłana poprzez aplikację. Wszystkie zeznania, które zostały złożone w latach wcześniejszych, należy więc odpowiednio zabezpieczyć, tak aby po 31 grudnia 2021 mieć do nich dostęp.

Jak i po co archiwizować formularze?

Osoby fizyczne często nie przykładają większej wagi do archiwizowania swojej dokumentacji podatkowej. Tymczasem formularze z poprzednich lat mogą okazać się niezbędne, gdy:

  • chcemy złożyć do nich stosowną korektę,
  • zostaliśmy wezwani przez urząd do złożenia wyjaśnień dotyczących deklaracji podatkowych,
  • potrzebujemy jakichkolwiek danych podatkowych z lat ubiegłych (na przykład kwoty przychodu z lat ubiegłych, do złożenia deklaracji podatkowej w roku obecnym).

Zarchiwizowanie dokumentacji podatkowej nie powinno sprawić większych problemów. Formularze złożone przez edeklaracje w 2021 roku, a konkretnie przez cały rok, wciąż są dla nas dostępne. Wszelkie dokumenty, które obecnie znajdują się w zakładce ‚Moje rozliczenia’ wystarczy zapisać w formie pliku PDF na komputerze. Dokumenty możemy również wydrukować i odpowiednio zabezpieczyć. Co ważne, powinniśmy zachować nie tylko same deklaracje, ale również wszelkie załączniki, które do nich złożyliśmy, a także urzędowe potwierdzenia odbioru (UPO).

Jak rozliczyć PIT za 2021 rok?

Rozliczenie dochodów uzyskanych w 2021 roku następuje dopiero po 1 stycznia 2022 roku, czyli w momencie, gdy aplikacja e-Deklaracje Desktop nie będzie już dla nas dostępna. Jak więc możemy się rozliczyć online z urzędem skarbowym? W tej materii sprawujący władzę nie pozostawili nas bez pomocy, ponieważ będziemy mogli dokonać rozliczenia online poprzez e-Urząd Skarbowy. Jest to aplikacja, w której znajdziemy częściowo wypełniony formularz PIT-28, PIT-36, PIT-37 czy PIT-38. Dodatkowo znaleźć tam można wykaz mandatów karnych skarbowych, a przedsiębiorcy będą mogli wygenerować poprzez e-Urząd mikrorachunek podatkowy. Podatnicy, którzy nie posiadają profilu zaufanego, będą mogli zalogować się do e-Urzędu poprzez podanie numeru PESEL oraz kwoty przychodów, dzięki czemu uzyskają dostęp do usługi Twój e-PIT, a także do swoich danych. Pozostałe usługi nie będą jednak dla nich dostępne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here