E-deklaracje czy E-pity? Czym są elektroniczne deklaracje?

E-PITy i e-deklaracje, to tak naprawdę to samo. Oficjalną, formalną nazwą jest e-deklaracja. Oznacza ona w skrócie, elektroniczną wersję deklaracji podatkowej. Różni się od tradycyjnego formularza podatkowego przede wszystkim sposobem przygotowania (na komputerze) oraz formą wysyłki (przez Internet). Warto jednak zastanowić się nad atutami takiego rozwiązania oraz możliwymi problemami i zagrożeniami.

Czy e-deklaracje są bezpieczne?

Pierwszym pytaniem, które pojawia się przy rozmowie o e-deklaracjach z osobami niezdecydowanymi co do tej formy rozliczenia z fiskusem, są wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa tego rodzaju rozliczenia. Według zapewnień Ministerstwa Finansów, wszelkie dane są w urzędzie zabezpieczone prawidłowo, a pracownicy są już odpowiednio przeszkoleni. Ponadto, stworzono między innymi specjalne bramki przesyłu – tylko przez nie można przesłać swoje e-PITy. Oznacza to w uproszczeniu, że wysłanie deklaracji w formie e-maila nie jest odpowiednie. Potrzebujemy specjalnej aplikacji, która prześle dane przez bramki. W ten sposób nasze dane zostaną odpowiednio zabezpieczone, zaś połączenia są szyfrowane i bezpieczne.

Czy spełnię swój obowiązek prawny i jak to udowodnię?

Przy pracy na komputerze może wydawać się, że podatnik nie zostawia „śladów”. Klika i wysyła formularz, bez konieczności zapakowania koperty, zakupu znaczka, czy wysyłki listu poleconego. W tej kwestii ustawodawca przewidział odpowiednie zabezpieczenia. Po prawidłowym przesłaniu deklaracji podatkowej e-PIT do urzędu, podatnik otrzymuje specjalne Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Jest to oficjalny dokument w formie elektronicznej, który można zapisać lub nawet wydrukować. Stanowi dowód spełnienia obowiązku deklaracyjnego, tak samo ważny, jak potwierdzenie nadania listu poleconego. Twój e-PIT może być więc wysłany przez Internet w prawidłowy sposób.

Najważniejsze zalety – czyli dlaczego warto?

Druki podatkowe bywają dla podatników skomplikowane. Nie każdy przecież musi znać się na finansach czy rachunkowości. Dlatego odpowiedzią na problemy i pytania, może być skorzystanie ze specjalnych programów komercyjnych, stworzonych dla osób początkujących. Wybierając taki program należy zwrócić uwagę na jego opinie, rekomendacje oraz opis dla kogo został stworzony. Warto pamiętać, że mogą one być ogromnym ułatwieniem w pracy, pomóc wyjaśnić i przeprowadzić przez formularz „krok po kroku”, ale przekazując swoje dane finansowe warto sprawdzić podmiot odpowiedzialny za daną aplikację – tak aby wszystko odbyło się bezpiecznie. Oficjalne aplikacje Ministerstwa Finansów dostępne są na stronach Ministerstwa i może z nich skorzystać każdy. Należy jednak pamiętać, że zostały stworzone dla ogółu podatników i z zasady mogą nie dopasować się do naszych indywidualnych potrzeb.

Podsumowanie i rekomendacje

Wybierając jakąkolwiek formę elektroniczną wypełnienia swojej deklaracji podatkowej, warto pamiętać, że wpisujemy w formularz swoje poufne informacje. Zarówno nasze dane osobowe jak i informacje o naszych finansach. Dlatego bez względu na formę pracy, należy pamiętać o wyborze odpowiednich narzędzi i rekomendowanych dostawców. Ponadto, bez względu na udogodnienia oraz możliwości wstępnego wypełniania formularza, na podstawie danych przekazanych np. przez pracodawców, itp. należy pamiętać, że PIT składa podatnik. To na nim ciąży odpowiedzialność, więc  zawsze powinien odpowiednio sprawdzić co i kiedy wysyła do organów skarbowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here