Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych

Instalacja paneli fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych, przedsiębiorstwach czy zasilających uliczne lampy solarne zyskuje na popularności, a wpływ na taki stan rzeczy mają niewątpliwie rosnące ceny za energię elektryczną. Inwestycja w fotowoltaikę to spory wydatek, jednak jej koszt obniżyć może skorzystanie z różnego rodzaju programów ogólnopolskich i samorządowych. Jak uzyskać dofinansowanie?

Programy ogólnopolskie

Głównym ogólnopolskim programem dofinansującym instalacje fotowoltaiczne jest „Mój Prąd”. Mogą z niego skorzystać osoby fizyczne i w ten sposób otrzymać dotację do 50% kosztów poniesionych w związku z montażem instalacji, a więc przeznaczonych na panele fotowoltaiczne, inwerterty, kable, a także urządzenia niezbędne do montażu i robociznę. Trzeba jednak pamiętać, że maksymalna wysokość dofinansowania w ramach tego programu wynosi 5 tys. zł, a moc instalacji, której dotacja dotyczy, może wynosić od 2kW do 10kW. Dofinansowanie nie obejmuje instalacji założonych przed 23 lipca 2019 roku. Wniosek można złożyć osobiście w siedzibie NFOŚiGW, za pośrednictwem poczty lub on-line na stronie https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-programu-moj-prad, przy wykorzystaniu e-dowodu, podpisu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego. Pod adresem tym znajdują się także wszystkie informacje dotyczące składania wniosków i niezbędnych do uzyskania dotacji dokumentów. Do przedsiębiorców skierowany jest z kolei program „Energia Plus”. Dzięki niemu można uzyskać pożyczkę w wysokości do 85% kosztów kwalifikowanych (nie więcej niż 3,9 mln zł) na zakup oraz instalację paneli fotowoltaicznych. Również w tym przypadku wnioski można składać osobiście, za pośrednictwem poczty lub on-line, korzystając z Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD) na stronie:  https://gwd.nfosigw.gov.pl/. Nabór wniosków trwa od 1 marca 2019 roku do 18 grudnia 2020 roku lub do wyczerpania przeznaczonych na ten cel środków.

fotowoltaika

Jak uzyskać pomoc?

Wykorzystując kalkulator kosztów fotowoltaiki można w łatwy sposób sprawdzić jak dużą sumę należy przeznaczyć na instalację bez żadnego wsparcia finansowego, warto jednak zainteresować się dostępnymi dotacjami. Oprócz ogólnopolskich programów, które pozwalają obniżyć koszt instalacji fotowoltaicznych, można skorzystać także z dofinansowania oferowanego przez instytucje samorządowe. Zależnie od regionu programy te różnią się pod względem czasu trwania i mogą być skierowane zarówno do osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw czy instytucji. Poszukiwanie odpowiednich dotacji może okazać się czasochłonnym i niełatwym zadaniem, dlatego warto powierzyć je profesjonalistom. Firmy zajmujące się montażem instalacji fotowoltaicznych mogą zaproponować nie tylko pomoc w wyborze urządzeń czy miejsca montażu, ale również wspierają inwestorów w pozyskiwaniu dofinansowania – więcej informacji na https://suncurrent.pl/kredytowanie-instalacji-fotowoltaicznych. Dzięki temu zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy mogą liczyć na wyszukanie programu pozwalającego w konkretnym przypadku obniżyć koszt inwestycji lub też uzyskać kredyt na fotowoltaikę na korzystnych warunkach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here