buty do biegania

Buty są najważniejszym elementem stroju do ćwiczeń. Odpowiednio dobrane zapewniają nie tylko komfort, ale również zmniejszają ryzyko wystąpienia kontuzji i urazów. Jeśli więc chcesz zrobić formę życia zwróć na nie szczególną uwagę podczas kompletowania stroju. Z tego artykułu dowiesz się, jakie buty na siłownię będą najlepsze.

Buty i rodzaje treningu

Zanim kupisz nowe buty na siłownię, warto żebyś przemyślał jak rodzaj sportu zamierzasz uprawiać. Jest to niezwykle ważne, ponieważ inne buty będą odpowiednie dla osób chcących biegać i wykonywać ćwiczenia cardio, a inne dla tych, którzy chcą przeprowadzać treningi z udziałem ciężarów. Jeśli jednak dopiero zaczynasz przygodę ze sportem, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup wygodnego obuwia do różnych aktywności i przetestowanie, jaka forma ruchu będzie dla Ciebie odpowiednia. Jak będziesz już pewien, jak lubisz ćwiczyć, zdecyduj się na dopasowanie butów do konkretnego wysiłku.

Buty do cardio i fitnessu

Uogólnianie i opisywanie jednego modelu obuwia, idealnego na siłownię byłoby błędem, ponieważ każdy trening może inaczej wyglądać i dotyczyć innej partii ciała. Jeśli więc zamierzasz na siłowni wykonywać ćwiczenia cardio lub ćwiczyć głównie górną partię ciała w pozycji siedzącej lub leżącej, możesz śmiało postawić na popularne buty do biegania. Podczas cardio, będą one amortyzowały stopy, a podczas pozostałych ćwiczeń zapewnią wygodę i odpowiednią wentylację.

Buty do ćwiczenia nóg

Sytuacja wygląda nieco inaczej, kiedy chcesz ćwiczyć także dolne partie ciała. Miękka podeszwa obuwia amortyzującego stopę przy bieganiu, może działać na niekorzyść w trakcie treningu nóg. Szczególnie, jeśli mówimy o ćwiczeniach w pozycji stojącej z dużym obciążeniem, na przykład o martwym ciągu, przysiadach czy wyciskaniu żołnierskim. Do wykonywania takiego treningu potrzebna jest stabilna podstawa, dająca podparcie pięcie i kościom śródstopia. Buty treningowe męskie powinny więc mieć inną konstrukcję, niż te przeznaczone do biegania. Dobre modele to takie, w których pięta znajduje się wyżej niż palce, a cały but będzie szerszy i sztywny. Dzięki temu pięta nie będzie odrywać się od podłoża, co mogłoby być przyczyną poważniejszych kontuzji.

Buty do biegania i treningu siłowego

Jeśli lubisz biegać i dźwigać ciężary, bez obaw – nie oznacza to, że musisz kupić dwie pary butów. W takiej sytuacji najlepszym wyborem będą buty crossfitowe, które są lekkie, wygodne i przewiewne oraz posiadają twardą podeszwę. Dzięki temu zapewnią komfort i ochronią przed urazami zarówno podczas joggingu, jak i treningu siłowego.

Jak wybrać najlepsze buty do treningu na siłowni?

Podcza wyboru butów na trening, zwróć uwagę przede wszystkim na stabilność stopy. W pierwszej kolejności szukaj twardej podeszwy, potem oceń czy wentylacja jest odpowiednia i sprawnie odprowadza pot, a na końcu wybierz najlepszy dla siebie wzór i kolor. Bez obaw, nie jest to trudne zadanie, ale warto poświęcić mu trochę uwagi. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych urazów i dłuższych przerw w treningu, a wymarzoną formę osiągniesz szybciej.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here