Czy można wymeldować się z Niemiec online

Jeśli emigrujesz na dłuższy czas do Niemiec, jedną z istotnych formalności, którą musisz dopełnić w momencie przeprowadzki do nowego miejsca, jest konieczność zameldowania się na terenie tego kraju. Analogiczne obowiązki administracyjne ciążą na osobach, które planują opuścić dotychczasowe miejsce zamieszkania – wówczas również należy zadbać o kwestie związane z wymeldowaniem z Niemiec i zgłoszeniem tego faktu w odpowiednim urzędzie meldunkowym. Jak wygląda ta procedura? W jaki sposób wykonać ją za pośrednictwem Internetu? Sprawdź!

Wymeldowanie z Niemiec – o tym musisz pamiętać

U naszych zachodnich sąsiadów funkcjonuje Anmeldung, czyli obowiązek meldunkowy, który dotyczy każdej osoby zamieszkałej na terenie Niemiec niezależnie od celu jej pobytu. W praktyce oznacza to, że każdy, kto chce pozostać za zachodnią granicą przez okres dłuższy niż trzy miesiące, jest zobowiązany do zgłoszenia tego faktu w odpowiednim urzędzie – najczęściej w ciągu maksymalnie 14 dni od daty przyjazdu do Niemiec.

Wobec tego ważnym obowiązkiem administracyjnym okazuje się również wymeldowanie z Niemiec, o którym powinna pamiętać każda osoba planująca przeprowadzkę do innego kraju. Dotyczy to więc także Polaków, którzy po spędzeniu określonego czasu za zachodnią granicą decydują się powrócić na stałe do Polski. Obowiązek wymeldowania nie obejmuje jedynie osób, które zmieniają aktualne miejsce zamieszkania, ale wciąż pozostają na terenie Niemiec – wówczas zgłaszanie tego faktu w urzędzie nie jest konieczne, ponieważ wymeldowanie odbywa się w sposób automatyczny w momencie zameldowania się pod nowym adresem (niem. Ummeldung).

Okazuje się zatem, że obowiązek wymeldowania z Niemiec odnosi się do rodowitych Niemców, którzy postanawiają przeprowadzić się poza granice kraju, a także obcokrajowców, wyprowadzających się z dotychczasowego miejsca zamieszkania do innego państwa (np. uprzednio opuszczonej ojczyzny).

Jak wygląda ta procedura?

Najkorzystniejszym rozwiązaniem okazuje się dopełnienie procedury wymeldowania z Niemiec jeszcze przed faktyczną wyprowadzką. W tym celu należy wypełnić stosowny wniosek – tzw. Abmeldeformular – i dostarczyć go w odpowiednim terminie do urzędu właściwego dla dotychczasowego miejsca zamieszkania. Warto tego dopilnować, ponieważ po dokonaniu wszelkich formalności otrzymuje się bowiem specjalny dokument będący poświadczeniem wymeldowania (niem. Abmeldebescheinigung lub Abmeldebestätigung) – jest on konieczny do tego, by móc pomyślnie anulować umowy i zobowiązania powzięte podczas pobytu za zachodnią granicą. Każdy, kto nie dokona wymeldowania z Niemiec we właściwym terminie, nadal będzie zobligowany do płacenia podatków w tym państwie oraz – ewentualnie – uiszczania wszelkich opłat za usługi objęte kontraktem. Dzięki dostarczeniu wspomnianego zaświadczenia o wymeldowaniu można zaś skutecznie anulować zawarte umowy i abonamenty w dniu wyprowadzki, nie narażając się przy tym na niepotrzebne koszty.

Wymeldowanie z Niemiec online – krok po kroku

Jeśli nie zdążyłeś jednak wymeldować się z Niemiec przed terminem faktycznej przeprowadzki, możesz dokonać tej formalności online również po wyjeździe z kraju. Aby to zrobić, należy wypełnić stosowny formularz i wraz z własnoręcznym podpisem przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej do wybranego niemieckiego urzędu meldunkowego. Do wniosku warto dołączyć ponadto prośbę o przesłanie potwierdzenia wymeldowania (niem. Abmeldebescheinigung), które powinieneś otrzymać w ciągu 5-10 dni roboczych.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w poprawnym wypełnieniu niemieckiego formularza wymeldowania i jego terminowym dostarczeniu do odpowiedniej instytucji, możesz skorzystać z pomocy profesjonalnych firm zajmujących się sprawami meldunkowymi w Niemczech. Dzięki temu cała procedura z pewnością przebiegnie szybko i bezproblemowo, a Ty nie narazisz się na konsekwencje finansowe niedotrzymania urzędowych terminów.

[Głosów:6    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here