Średnio co 10 mieszkanie na rynku wtórnym wystawione na sprzedaż czeka na nabywcę więcej niż 1000 dni.

Jak wygląda sprzedaż mieszkań z rynku wtórnego?

O ile sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym w najbardziej popularnym segmencie nie stanowi problemu, to jeżeli chodzi o większe lokale, to ich sprzedaż jest trudna, bo po prostu nie ma chętnych. Przy obecnych cenach nieruchomości nie powinno to nikogo dziwić.

Warszawa jest na pierwszym miejscu w tej niechlubnej statystyce

Najdłużej wystawione na sprzedaż są mieszkania w Warszawie, bo aż 13 procent lokali używanych sprzedaje się przez dłużej niż 3 lata. W Łodzi oraz Wrocławiu jest to trochę mniej, bo 11 procent. Gdy weźmiemy pod uwagę statystyki, to najmniej takich mieszkań jest w Krakowie, bo tylko 4 procent.

Dlaczego nie wszystkie nieruchomości wystawione na sprzedaż szybko znajdą nowych nabywców?

W pierwszej kolejności należy spojrzeć na cenę mieszkania, za jaką zostało ono wystawione. Wśród najdłużej sprzedawanych mieszkań różnica między ich cenami ofertowymi a rzeczywiście zawieranymi na rynku transakcjami to 11 procent w Łodzi do 35 procent w Gdańsku.

Skąd aż tak duża różnica w cenach?

Trudno jest tu mówić tylko o niewłaściwej wycenie ofert, która w bardzo dużym stopniu utrudnia sprzedaż. Na pewno kłopoty z przekonaniem sprzedającego do odpowiedniej ceny ofertowej są najczęstszą przyczyną wystawiania tego rodzaju ofert. Jednak mamy tutaj do czynienia z nieruchomościami, w przypadku których wysokie ceny wywoławcze biorą się z ich wysokiego standardu, niezwykłej, wręcz doskonałej lokalizacji oraz innych zalet, które w znacznym stopniu zwiększają cenę mieszkania.

W jaki sposób prawidłowo wycenić mieszkanie?

Na pewno bardzo przydatne w tym przypadku będzie wyceniarka, która znajduje się na stronie https://sonarhome.pl/wycena-mieszkania. Jest to bardzo rzetelne narzędzie, ponieważ wycena jest wykonywana na podstawie konkretnych danych. Porównuje się wtedy mieszkania o bardzo podobnych parametrach. W bazie Sonar znajdują się setki tysięcy ogłoszeń z portali nieruchomości, które są dokładnie analizowane. W dodatku wszystko odbywa się bezpłatnie i bardzo szybko. Jakie parametry nieruchomości są brane pod uwagę? Są to: lokalizacja, metraż, piętro, rok budowy, liczba pokoi. To wszystko. Warto z niej skorzystać, gdy masz chęć sprzedać swoje mieszkanie w Warszawie, Gdańsku, Gdyni lub Sopocie, ponieważ nie zawyżysz jego ceny, a tym samym w znacznym stopniu zwiększysz szanse na jego szybką sprzedaż.

Gdzie są największe dysproporcje jeżeli chodzi o ceny mieszkań?

Jeżeli chodzi o ceny mieszkań, to różnice między cenami ofertowymi a transakcyjnymi są najmniejsze w Łodzi, a największe w Gdańsku. W tym miastach na sprzedaż przez cały czas jest bardzo wiele nieruchomości, a ich ceny są na poziomie kilkunastu tysięcy złotych za metr kwadratowy. Zalety, którymi może pochwalić się Trójmiasto, powodują, że na rynku jest więcej mieszkań o podwyższonym standardzie, jak również apartamentowców. Do tego należy jeszcze dołączyć wysokie wymagania właścicieli i nic dziwnego, że sprzedaż takich nieruchomości się znacznie przedłuża.

Od czego zależy czas na sprzedanie mieszkania na rynku wtórnym?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że zawsze może być kilka parametrów, które mają na to wpływ. Oprócz ceny bardzo istotna jest lokalizacja. Bloki mieszkalne zazwyczaj są budowane w miejsca, które troszczą się o wygodę mieszkańców. Może się jednak zdarzyć tak, że w czasie użytkowania mieszkania, w pobliżu pojawiają się kolejne inwestycje, na przykład droga szybkiego ruchu, duży market albo rozbudowa już występującego zakładu produkcyjnego. W takich sytuacjach sprzedaż mieszkania może być bardzo trudna. Nie jest prosto sprzedać mieszkanie też w dzielnicy, która ma bardzo złą opinię.

Co więcej, w większości miast średni metraż nabywanych mieszkań przekracza w niewielkim stopniu 50 metrów kwadratowych, a w niektórych miejscach są one jeszcze mniejsze. Dlatego, gdy masz mieszkanie 80-metrowe lub większe, to możesz mieć kłopot z jego sprzedażą.

wycena mieszkań

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here