A może tak balustrada ze szkła

Zastanawiasz się nad nowymi barierkami na tarasie lub balkonie? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym omawiamy zalety balustrad ze szkła.

Według polskiego prawa schody zewnętrzne i wewnętrzne dzięki któremu pokonujemy wysokość powyżej pół metra muszą być wyposażone w balustrady. Oczywiście przestrzeń otwarta może być zabezpieczona w inny sposób. Podobnie w przypadku tarasów oraz przydomowych balkonów istnieją konkretne wytyczne ustalające pewne warunki, które należy spełnić posiadając taki architektoniczny element w swoim domu. Dotyczy to między innymi ich wysokości, prześwitów między nimi oraz ich krawędzi. Tak czy owak, jeśli planujesz budowę balkonu, lub tarasu na piętrze, konieczne będa odpowiednie solidne balustrady. W nowoczesnym budownictwie dość powszechnie wykorzystuje się obecnie balustrady wykonane ze szkła.

Balustrady szklane – dlaczego tak popularne?

Szkło jest materiałem budowlanym towarzyszącym ludzkości już od stuleci. Chociaż tak naprawdę dopiero w ubiegłym wieku opracowano technologie pozwalające na wykorzystywanie go w takiej formie jak obecnie. Tafle szklane zastosowane do wypełnienia balustrad są eleganckie, schludne i efektowne. Ich transparentność pozwala na optyczne powiększenie przestrzeni na niewielkim balkonie, przezroczyste ściany nie ograniczają pola widzenia, dzięki czemu przebywając na balkonie po prostu widzimy więcej. Szczególnie efektownie prezentują się balustrady całoszklane – czyli wykonane niemal w całości ze szkła. Balustrady tego typu nie zawierają elementów konstrukcyjnych wykonanych z innych materiałów. Można powiedzieć, że ponieważ są one optycznie lekkie, nadają budynkom wyszukanego oryginalnego charakteru. W tego typu balustradach zazwyczaj wykorzystuje się jedynie stal nierdzewną do stworzenia solidnych mocowań. Balustrada szklana może też być mocno spersonalizowana. Możemy zdecydować się na szkło o różnej grubości a nawet kolorze. Osoby ceniące sobie prywatność często wybierają szkło w kolorze mlecznym. Taka tafla przepuszcza promienie świetlne, ale stanowi skuteczną barierę dla wzroku. Szkło można barwić na najróżniejsze sposoby, dzięki temu możliwe jest stworzenie balustrady szklanej o niemal każdym odcieniu. Szkło jest materiałem na tyle uniwersalnym, że bez problemu możemy go stosować w harmonii z wszelkimi innymi surowcami. Szkło znakomicie będzie prezentować się w balustradzie o konstrukcji drewnianej, stalowej, aluminiowej, a nawet wykonanej z betonu. A balustrada całoszklana znakomicie wkomponuje się w niemal każdy projekt wnętrza. Ku zdziwieniu wielu inwestorów możliwe jest nawet stworzenie balustrady z giętego szkła – balustrady tego typu są stosowane zazwyczaj przy schodach krętych. Możliwe jest stworzenie balustrad o różnym stopniu gięcia. Oczywiście balustrady z giętego szkła wykonywane są przez firmy szklarskie na indywidualne zamówienie.

Co ciekawe szklane tafle są również bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Powierzchnia szkła jest obojętna chemiczna, dlatego wszelkie zabrudzenia nie wchodzą z nią w reakcję chemiczną. Do czyszczenia szklanych balustrad wystarczą ręczniki papierowe oraz typowy płyn do mycia szyb.

Balustrady szklane – czy są wystarczająco wytrzymałe?

Warto wiedzieć, że to nie wszystko jedno jaki rodzaj szkła zostanie użyty do produkcji balustrad. W polskim prawie budowlanym wyraźnie wskazano, że wykorzystywane powinno być szkło o podwyższonej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego w balustradach szklanych stosuje się specjalne szkło budowlane – najczęściej typu vsg. Istnieją również inne rodzaje bardzo wytrzymałego szkła – na przykład szkło hartowane lub zbrojone, niemniej szkło vsg charakteryzuje się bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny. Szkło stosowane w balustradach jest wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz niepodatne na wpływ czynników atmosferycznych. Nie musimy się obawiać, że intensywny deszcz, czy nawet grad zniszczy naszą szklaną balustradę.

Istotną zaletą szkła budowlanego jest również to, co się z nim dzieje w przypadku ewentualnego rozbicia. Typowa szklana tafla rozsypuje się wtedy na płaszczyzny o bardzo ostrych krawędziach, co w niektórych sytuacjach okazuje się bardzo niebezpieczne. Szkło vsg po stłuczeniu pozostaje na swoim miejscu, ponieważ jest ono w całości pokryte laminatem lub specjalistycznym klejem. Zastosowanie wytrzymałego szkła vsg w produkcji szklanych balustrad bardzo sprzyja podwyższeniu bezpieczeństwa.

Balustrady szklane Wrocław są na tyle wytrzymałe, że z powodzeniem wykorzystuje się je nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale również w najróżniejszego typu obiektach użyteczności publicznej, np. w galeriach handlowych, halach sportowych, stadionach i salach koncertowych.

Montaż balustrady – trzeba to zrobić solidnie!

Ponieważ balustrada to nie tylko efektowny element wizualny, ale również zabezpieczenie przed upadkiem, powinna być wykonana solidnie. Niezwykle istotne jest jej prawidłowe zamocowanie, do wytrzymałego podłoża (stropu, lub ścian). Oczywiście temat nabiera szczególnej wagi w przypadku zastosowania na dużych wysokościach. Z uwagi na tę odpowiedzialność większość inwestorów decyduje się na zlecenie montażu profesjonalnej firmie na co dzień zajmującej się tego typu konstrukcjami.

Z drugiej strony montaż balustrad nie zawsze musi być skomplikowany. Firmy produkujące balustrady przeznaczone do samodzielnego montażu dokładają starań, aby odbywało się to w możliwie najprostszy sposób.

Na koniec warto wspomnieć, że szkło jako wypełnienie balustrad jest materiałem stosunkowo niedrogim w porównaniu z innymi typowymi surowcami stosowanymi w tym celu. Balustrady szklane bez problemu znajdziemy w ofercie typowych marketów budowlanych. W każdym większym mieście nie brakuje również profesjonalnych zakładów szklarskich wykonujących je na indywidualne zlecenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here