Czy zmiana dostawcy gazu jest łatwa?

W Polsce uwolniono rynek gazu ziemnego. Gospodarka rynkowa wymusza niemal na każdej gałęzi konkurencję, co oznacza również możliwość zmiany sprzedawcy gazu. Dostawcy gazu (dystrybutora, który jest właścicielem infrastruktury) nie zmienimy – możemy zmieniać sprzedawcę. Nie tylko firma, ale również odbiorca indywidualny może wybrać dla siebie najlepszą opcję.

Za co płacimy?

Opłaty za gaz zależą od grupy taryfowej – im niższa taryfa, tym cena jest bardziej korzystna. Oprócz tego, dochodzą opłaty stałe, w tym taryfowa, abonament, stała opłata sieciowa (na utrzymanie sieci) oraz opłata sieciowa zmienna (płacimy za gaz o określonych parametrach). Stawki różnią się w zależności od regionów kraju i sprzedawców. Opłaty dodatkowe mogą być wyższe od opłat za faktyczne zużycie gazu.

Na co zwrócić uwagę?

Jeśli zdecydujemy się na zmianę sprzedawcy, powinniśmy zacząć od przejrzenia dostępnych ofert i wyboru najodpowiedniejszej, aby osiągnąć maksymalne korzyści. Co powinniśmy wiedzieć o firmach sprzedających gaz ziemny? 

W Polsce nad prawidłowym funkcjonowaniem rynku gazu ziemnego czuwa Urząd Regulacji Energetyki. Nadaje on koncesje na sprzedaż i dystrybucję gazu. Na rynku działa wiele firm, zarówno duże przedsiębiorstwa, które istnieją już od wielu lat, ale także powstają nowe podmioty. Powinniśmy rozeznać się w rynku i sprawdzić, czy dane przedsiębiorstwo uczciwie działa – sprawdzić opinie o firmie. Należy wziąć pod uwagę najkorzystniejszą cenę za metr sześcienny, ale również inne warunki – terminy płatności, gwarancję stałej ceny itd. Po podjęciu decyzji, którego sprzedawcę wybieramy, podpisujemy z nim umowę sprzedaży gazu ziemnego.

Jak przebiega procedura?

Proces zmiany sprzedawcy gazu przebiega następująco:

  1. Odbiorca wypowiada umowę sprzedaży aktualnemu sprzedawcy i zawiera umowę z nowym sprzedawcą
  2. Odbiorca (lub sprzedawca z upoważnieniem odbiorcy), informuje pisemnie dystrybutora, o zawarciu nowej umowy. Takie zgłoszenie powinno zawierać m.in:
  • termin obowiązywania umowy
  • planowanie ilości paliwa gazowego oraz moc umowną
  • jeśli odbiorca nie podpisał z nowym sprzedawcą tzw. umowy kompleksowej, potrzebny będzie również wyciąg z umowy dystrybucyjnej
  1. Powyższe pismo powinno zostać dostarczone do dystrybutora w terminie do 10 dnia miesiąca poprzedzającego tzw. miesiąc gazowy (od którego zmiana zostaje rejestrowana).
  2. Zmiana sprzedawcy gazu jest rejestrowana przez dystrybutora i wchodzi w życie z rozpoczęciem nowego miesiąca gazowego
  3. Klient (odbiorca gazu) może dokonać zmiany sprzedawcy nie częściej niż dwa razy w ciągu tzw. roku gazowego (może nie być tożsamy z rokiem kalendarzowym).

Należy pamiętać, że nie zmieniamy dostawcy gazu, tylko sprzedawcę. Sprzedawcę gazu może zmienić każdy – firma i jednoosobowe gospodarstwo domowe, które zużywa go bardzo mało. Nie wymaga to zmian w instalacji w naszym domu, a za przejście do innego sprzedawcy nie musimy płacić – usługa ta nie wymaga wielu formalności. Nawet jeśli oszczędność nie będzie zbyt duża, warto sprawdzić co oferują nam operatorzy. Jeśli więc cały czas zastanawiasz się nad zmianą dostawcy gazu, a nie chcesz tracić czasu na sprawdzaniu ofert, doskonałym rozwiązaniem będzie porównywarka optimalenergy.pl. Znajdziesz tutaj oferty aż 50 sprzedawców, które porównasz w zaledwie 1,5 minuty.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here