PIT

Rozliczenie podatkowe to obowiązek każdego polskiego obywatela. Sporo osób ma jednak wątpliwości, na jakim formularzu powinni się rozliczyć. Który druk PIT wypełnić? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy zastanowić się nad tym, jakiego rodzaju dochody osiągaliśmy w roku ubiegłym. 

Złożenie deklaracji podatkowej – obowiązek każdego polskiego obywatela

Złożenie deklaracji PIT 2021 coraz bliżej. Warto wiedzieć, że PIT oznacza podatek dochodowy od osób fizycznych. Zgodnie z prawem, muszą go wypełniać wszystkie osoby fizyczne w naszym kraju, które w roku poprzednim uzyskały jakiekolwiek dochody. W tej chwili wypełnienie deklaracji podatkowej jest zdecydowanie prostsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Teraz nie musimy już udawać się do urzędu skarbowego i składać dokumentów w formie papierowej. Niezwykle dużą popularnością cieszy się obecnie opcja rozliczenia się z fiskusem za pośrednictwem internetu. Ministerstwo Finansów umożliwia skorzystanie z usługi o nazwie Twój e-PIT. Każdy, kto się do niej zaloguje, może zapoznać się ze wstępną deklaracją podatkową przygotowaną przez urząd skarbowy. Druga z możliwości rozliczania internetowego to skorzystanie z jednego z programów do wypełniania deklaracji podatkowych.

Jaki PIT wybrać?

Gdy przychodzi czas rozliczenia PIT 2021, musimy pamiętać o tym, że obecnie istnieje w Polsce kilka różnych wersji formularzy rozliczeń podatkowych. Rozróżnia się je w zależności od tego, jakie jest źródło naszych dochodów. Każdy z formularzy ma także nieco inny termin składania deklaracji. Poniżej omawiamy najważniejsze informacje o najpopularniejszych deklaracjach podatkowych PIT.

PIT-37, czyli najpopularniejsza deklaracja podatkowa

Najpopularniejszą deklaracją podatkową w Polsce jest PIT-37. W 2019 roku w tej formie rozliczało się przeszło 18 milionów Polaków. Kogo dotyczy obowiązek rozliczania się na deklaracji o symbolu PIT-37? Do złożenia PIT-37 zobowiązane są:

  • osoby otrzymujące wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, umowy o dzieło, umowy zlecenie,
  • osoby pobierające dochody z umów przekazania praw autorskich,
  • osoby zatrudniane na kontraktach menadżerskich,
  • osoby zasiadające w radach nadzorczych, pełniące obowiązki społeczne oraz wykonujące działalność sportową,
  • emeryci i renciści,
  • osoby pobierające zasiłki i świadczenia przedemerytalne,
  • skazani i tymczasowo aresztowani.

Termin złożenia PIT-37 przypada na 30 kwietnia.

PIT-36

Kolejno pod względem popularności znajduje się deklaracja podatkowa o symbolu PIT-36. Jest ona dedykowana osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych oraz skali podatkowej oraz wszystkich podatników, którzy w roku ubiegłym utrzymywali się z tytułu wynajmu i zdecydowali się na rozliczanie się na zasadach ogólnych. Ponadto, PIT-36 jest również formą rozliczenia przewidzianą dla podatników posiadających źródło przychodu z zagranicy. Termin złożenia deklaracji PIT-36 upływa 30 kwietnia.

PIT-28

PIT-28 jest deklaracją podatkową przewidzianą dla osób, które uzyskiwały przychody opodatkowane za pomocą zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych. Są to umowy najmu, podnajmu, dzierżawy oraz pozarolnicza działalność gospodarcza. W 2021 roku deklarację PIT-28 trzeba złożyć najpóźniej 1 marca.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here