odliczyc od podatku

Okres od stycznia do kwietnia każdego roku to czas, w którym wypełniamy swoje rozliczenia podatkowe PIT i CIT. Warto jednak wiedzieć o tym, że polscy podatnicy mają prawo do odliczania rozmaitych ulg podatkowych. W dzisiejszym artykule przedstawiamy cztery ulgi, z których warto skorzystać.

1. Ulga na dziecko

Rozliczanie PIT 2021 rozpocznie się lada moment. Nie ma zatem się co dziwić, że tak wiele osób poszukuje w internecie informacji o ulgach podatkowych do odliczenia.

Ulga prorodzinna, nazywana też ulgą na dziecko, zalicza się do grona zdecydowanie najpopularniejszych ulg podatkowych. Skorzystanie z niej może zagwarantować nam naprawdę sporo oszczędności. Ulga rośnie wraz z liczbą posiadanych dzieci. Poniżej podajemy kwoty ulgi na dziecko w określonych przypadkach:

  • na pierwsze i drugie dziecko: 1112,04 złotych,
  • na trzecie dziecko: 2000,04 złotych,
  • na czwarte i każde kolejne dzieci: 2700 zł.

Istotną informacją jest to, że ulgi na dziecko podlegają sumowaniu. Co to oznacza w praktyce? Jeśli mamy na utrzymaniu dwójkę dzieci, suma oszczędności wyniesie aż 2224,08 zł, zaś przy trójce i czwórce kwota będzie wynosiła odpowiednio 4224,12 zł oraz 6924,12 zł. Są to naprawdę spore kwoty, które będziemy mogli przeznaczyć na dowolnie przez siebie wybrany cel.

2. Ulga rehabilitacyjna

Następna ulga podatkowa, o której koniecznie należy wiedzieć, to ulga rehabilitacyjna. Jest ona przeznaczona dla wszystkich osób, które zmagają się z poważnymi schorzeniami – niepełnosprawnych, bądź utrzymujących osoby niepełnosprawnych i ponoszących z tego tytułu spore wydatki.

Do uzyskania ulgi rehabilitacyjnej uprawniają wydatki takie jak wynajęcie opieki pielęgniarskiej, wyposażenie mieszkania oraz dopasowanie budynków do potrzeb osoby niepełnosprawnej, zakup niezbędnych urządzeń, wykup zajęć rehabilitacyjnych, wynajęcie tłumacza języka migowego czy koszt przewozu osoby niepełnosprawnej na zabiegi.

3. Ulga nainternet

Ogromną popularnością od lat cieszy się ulga na internet. Mimo tego, iż obecnie dostęp do sieci internetowej ma obecnie przeważająca większość Polaków, to ulga internetowa w dalszym ciągu jest możliwy. Ulga na internet jest możliwa do uzyskania tylko w dwóch następujących po sobie latach.

Dla przykładu: gdy skorzystaliśmy z ulgi na internet w rozliczeniu za rok 2018 oraz 2019, nie będziemy już mieli prawa do ponownego skorzystania z tej ulgi. Maksymalna kwota odliczenia od podatku w przypadku ulgi za internet wynosi 760 złotych (dla jednego roku) bądź mniej – w zależności od tego, jaką sumę wydaliśmy na internet. Do wydatków za internet zgodnie z obowiązującym prawem można zaliczać zarówno wydatki poniesione na zakup internetu stacjonarnego jak i internetu pochodzącego z telefonii komórkowej, w wersji mobilnej. Wnioskując o ulgę internetową musimy załączyć wiarygodny dokument potwierdzający zakup internetu, np. fakturę VAT.

4. Ulga termomodernizacyjna

Dzięki tej uldze możliwe jest odliczenie wydatków, które ponieśliśmy w związku z realizacją termomodernizacji budynku jednorodzinnego. Aby zawnioskować o tę ulgę należy załączyć do wniosku wszystkie dokumenty potwierdzające poniesione koszty.

Źródło:
PITax.pl – Rozliczanie PIT 2021: https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here