Jak wdrożyć normę ISO 9001?

Aby zadbać o jakość w firmie konieczne jest wdrożenie systemu zarządzania jakością. Certyfikacja ISO 9001 rozpoczyna się od szczegółowej analizy aktualnej sytuacji firmy pod kątem zgodności z wymogami normy. Na podstawie przeprowadzonej kontroli tworzy się listę niezbędnych do wprowadzenia zmian. Konieczne jest także utworzenie dokumentacji systemowej oraz wyznaczenie konkretnych celów jakościowych. Tymi zadaniami zajmuje się pełnomocnik kierownictwa ds. Systemu Zarządzania Jakością.

Kiedy organizacja jest dobrze przygotowana może zgłosić się do jednostki certyfikującej na audyt certyfikacyjny. W raporcie zawarte są wszystkie wyniki, w tym także zidentyfikowane niezgodności. W takich obszarach konieczne jest wdrożenie działań naprawczych w ustalonym czasie. Kiedy wszystko już funkcjonuje zgodnie z normą organizacja otrzymuje certyfikat, który jest ważny przez 3 lata. Przebieg wdrożenia oraz w późniejszym okresie utrzymanie normy w dużej mierze zależy od pełnomocnika ds. zarządzania jakością.

Czym zajmuje się pełnomocnik ds. zarządzania jakością?

Jest to osoba w firmie, która zajmuje się w pierwszej kolejności wdrożeniem systemu zarządzania jakością, czyli dostosowaniem wszelkich procesów, działań i dokumentacji do wymogów normy. Do zadań pełnomocnika należy także zorganizowanie szkoleń dla personelu. Jest on też odpowiedzialny za przepływ informacji między kierownictwem a jednostką certyfikującą. Osoba na tym stanowisku musi być odpowiednio przygotowana, aby dobrze wykonywać swoje obowiązki.  Pełnomocnik ds. zarządzania jakością podczas szkolenia ISO może uzyskać niezbędną wiedzę teoretyczną oraz praktyczną dotyczącą zarówno samego systemu, jak i jego kontroli. Takie kursy są organizowane między innymi przez jednostki certyfikujące. Warto zauważyć, że w pracy pełnomocnika poza wiedzą i umiejętnościami bardzo ważną rolę odgrywa zdolność do sprawnej organizacji wielu zadań, dobra komunikacja interpersonalna i szybkie rozwiązywanie problemów. ISO szkolenia są także świetną okazją do dyskusji z doświadczonymi praktykami nad trudnościami, z którymi w przyszłości mogą się spotkać pełnomocnicy.  Aby poznać szczegóły oferty ISO szkoleń warto zajrzeć tu: https://szkolenia.bureauveritas.pl/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here