praca licencjacka

Kiedy wybieramy kierunek studiów, rzadko myślimy o tym, że na ich końcu trzeba będzie zmierzyć się z napisaniem pracy. Jest to naturalna ich część i chcąc je skończyć, nie mamy innej drogi.
Oczywiście są też studia inżynierskie, które na zakończenie mają inny rodzaj pracy, ale popularne studia licencjacie czy magisterskie kończą się napisaniem dużej ilości tekstu.

Jest to tekst nie byle jaki, ale wymagający nieco wysiłku i zaangażowania. Podobno początki są najtrudniejsze. Nie jest wyjątkiem praca licencjacka jak napisać pierwszy rozdział zastanawia się wiele osób.

Przede wszystkim trzeba sobie zadać pytanie, czym jest praca licencjacka?

Jest to praca tak zwana dyplomowa, która kończy dany etap nauki. Taką pracę przedstawiamy na egzaminie dyplomowym, potocznie zwanym obroną pracy.

Licencjat jest to praca, która rozpoczyna naszą przygodę na szlaku edukacji wyższej. Oznacza to, że jest to też najprostsza forma z prac. Bardziej złożona będzie praca magisterska, a po niej praca doktorancka. Dla osób piszących pracę licencjacką powinno być to nie małe pocieszenie.
Co oznacza taki podział? Nie mniej nie więcej jak to, że od tej pierwszej pracy wymaga się mniej niż od pozostałych. Praca licencjacka jest prawie w całości odtwórcza. Napiszemy ją przy wykorzystaniu dostępnych źródeł. Tak naprawdę nie musimy niczego nowego sami wymyślać. Korzystamy z książek, opracowań i wszelkich innych dokumentów, jakie znajdziemy na interesujący nas temat.

studia

Częścią, która będzie typowo twórcza to część badawcza. Co oznacza, że musimy posiadać tezę, którą będziemy chcieli udowodnić lub obalić. Czy to trudne? Jeśli się nad tym zastanowić, to wcale nie jest to takie skomplikowane. Potrzebujemy narzędzia do sprawdzenia, czy nasza hipoteza jest prawdziwa. Takim narzędziem jest ankieta. Kiedyś papierowa, przeprowadzana osobiście. Dziś możemy posłużyć się jedną z platform do tworzenia ankiet. Jest to świetne rozwiązanie z kilku powodów.

Ankieta internetowa ma o wiele większy zasięg niż tradycyjna. Wysyłamy link naszym znajomym lub umieszczamy w social mediach z prośbą o wypełnienie. Zdziwicie się, ilu chętnych się znajdzie. Im więcej wypełnionych ankiet, tym próba badawcza lepsza i nasza teza mocniej dowiedziona. Co więcej, system on-line sam zlicza odpowiedzi. Nie musimy ślęczeć z ołówkiem i wertować arkuszy. Dostajemy gotowe wyniki. To, co musimy zrobić to opisać je właściwymi wnioskami.

Takie postawienie sprawy wydaje się nieco łagodzić strach przed trudem pisania pracy. Jednak jak wspomniałam na początku, najtrudniejszy jest pierwszy rozdział. Chociaż chyba jeszcze trudniejsze będzie wybranie dobrego tematu. Na dobry temat pisać będziemy dużo chętniej niż na taki, na który jest mało danych i mało nas interesuje.

Kiedy mamy już ten właściwy dla nas temat czas na planowanie. To niezwykle istotny element, abyśmy mogli wystartować i nie zwątpić w połowie. Planowanie daje nam też większą szansę na skończenie pracy w terminie. Najważniejsze jest, abyśmy wypisali główne etapy prac.

Zobaczymy wtedy, ile tej pracy faktycznie nas czeka. Gdy dzielimy dużą pracę na elementy, jest nam łatwiej skupić się na jednym mniejszym etapie i go zrealizować. Mały krok jest mniej stresujący i wydaje się prostszy do wykonania. Jeśli nie jesteśmy najlepsi w terminowym wykonywaniu zadań, możemy motywować się nagrodami po udanym zakończeniu danego etapu.

Zatem kiedy już mamy plan to skupmy się na pierwszym kroku i tylko na nim. Jeden krok na raz i nie więcej, bo zestresowani tracimy motywację. Co takiego może być w pierwszych krokach? Mogą być to nawet niewielkie rzeczy jak sprawdzenie dostępnej literatury z danego tematu.
Może być to wyjście do biblioteki i spisanie książek, z których chcielibyśmy skorzystać. Poszukanie słów kluczowych i autorytetów w danej dziedzinie. Wszystko to będzie porządkować nam prace i wytyczać kierunek.

praca licencjacka jak napisać pierwszy rozdział

Jeśli mamy problem z napisaniem wstępu, to pomińmy go. Pisanie konkretów przychodzi łatwiej. Do wstępu możesz wrócić w późniejszym etapie, gdy twoja praca będzie miała już z grubsza kształt. W zasadzie pisanie wstępu na końcu pracy ma o tyle większy sens, że wiesz już, jaka jest jej zawartość, a wstęp to nic innego jak skrót najważniejszych kwestii, które chcesz poruszyć.

Bardzo ważne jest też nasze podejście. Jeśli będziemy nastawieni negatywnie i głównie będziemy marudzić, to gwarantowane przejście przez mękę podczas pisania. Chcesz skończyć studia? Musisz napisać pracę. Przyjmij to jako kolejne zadanie do wykonania, przed którym się nie cofniesz. Pisanie pracy licencjackiej wcale nie musi być trudne i stresujące. Dobre przygotowanie i podział zadania na etapy z pewnością rozbroi tę bombę.

[Głosów:38    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here