Palety drewniane

Palety to platformy stosowane przede wszystkim w szeroko pojętej branży handlowej. Znajdziemy je na wyposażeniu takich obiektów jak magazyny, sklepy, hale produkcyjne, a także w licznych innych miejscach. Wszędzie, gdzie może pojawić się potrzeba przetransportowania dużej liczby obiektów na krótszy lub dłuższy dystans, stosowane mogą być palety. Do tych najczęściej wykorzystywanych należą europalety drewniane, jednak znajdziemy również palety wykonane z innych materiałów – takich jak plastik. Zapraszamy do lektury, w trakcie której przedstawimy najważniejsze informacje na temat europalet i podpowiemy – kiedy warto korzystać z konkretnych ich rodzajów.

Europalety drewniane – co warto wiedzieć?

Europalety są wykonywane przede wszystkim z drewna. Wykorzystywane są jako poręczne podłoże, na którym można układać towary przeznaczone do transportu. Konstrukcja europalet została w taki sposób zaprojektowana, by nadawały się do podnoszenia za pomocą wózków magazynowych oraz wózków widłowych. Dzięki temu, możemy tę samą paletę podnosić w różnych magazynach, korzystając z różnego typu wózków – za każdym razem mając pewność, że będzie ona pasować.

Specyfiką europalet, na tle palet innego typu, jest także ich ustandaryzowana waga oraz rozmiar. Dostępne europalety występują przede wszystkim w rozmiarze: 1200 x 800 x 144 milimetry (wymiary te oznaczają kolejno: długość – szerokość – wysokość). Paleta o takich rozmiarach waży zazwyczaj 25 kilogramów i nadaje się do transportu o wadze nawet 1,5 tony.

Znajdziemy także europalety mniejszych lub większych rozmiarów. Rozpoznamy je nie tylko po ich nieco odmiennych rozmiarach, ale także umieszczanych na nich oznaczeniach. Standardowa europaleta posiada oznaczenie EUR lub EPAL. Europalety mniejszych rozmiarów oznaczane są jako EUR 6, natomiast większych rozmiarów jako EUR2, EUR3 lub przy użyciu innych oznaczeń.

Palety plastikowe – kiedy i dlaczego warto je stosować

Oprócz palet wykonanych z drewna, znajdziemy również palety stworzone z innych materiałów – wśród których najczęściej spotykanym jest plastik. Palety tego typu nazywane są skrzyniopaletami i najczęściej wykorzystywane są do transportu towarów o specjalnych właściwościach. Wśród znajdziemy również europalety plastikowe, czyli palety o ustandaryzowanych rozmiarach, przeznaczone do transportu przy użyciu wózków manualnych i widłowych.

Palety plastikowe są bardziej odporne niż ich drewniane odpowiedniki, szczególnie na działanie określonego typu czynników. Do takich należą zarówno warunki atmosferyczne – wilgoć, wiatr, mróz – jak i chemikalia. Te ostatnie są często transportowane w magazynach budowlanych, lakierniczych, medycznych lub innych. Wówczas, korzystanie z europalety plastikowej jest bardziej bezpieczne. Palety wykonane z takich materiałów jak polietylen są odporne na działanie substancji żrących, rozpuszczalników, a po wystąpieniu zabrudzeń – można je z łatwością wymyć.

Palety plastikowe występują w podobnych rozmiarach co zwykłe drewniane europalety – znajdziemy między innymi palety plastikowe 1000×1200 centymetrów, jak i te o większej lub mniejszej długości krawędzi. Palety tego typu nadają się do transportu towarów o obciążeniu od 1200 kilogramów do nawet 2 ton.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here