Linie galwaniczne

Galwanizacja, czyli proces pokrywania warstwą ochronną materiału, jest popularnym sposobem obróbki metali. Proces ten jest oparty na metodzie elektrochemicznego osadzania się cienkiej warstwy jednego metalu (bardziej odpornego) na drugim (mniej odpornym). Cały proces może być wykonywany ręcznie lub w sposób zautomatyzowany. Przyjrzyjmy się bliżej drugiemu rozwiązaniu.

Czym jest linia galwaniczna?

Linia galwaniczna to szereg urządzeń niezbędnych do prowadzenia galwanizacji, połączonych ze sobą w celu zautomatyzowania prowadzonego procesu. W skład linii galwanicznej wchodzą przede wszystkim wanny galwaniczne, w których znajdują się odpowiednio przygotowane kąpiele. Drugim niezwykle istotnym elementem jest system transportu, pozwalający na precyzyjne i płynne przenoszenie elementów z jednego stanowiska na drugie. System transportu automatycznego to taśmociąg, po którym poruszają się specjalne transportery z elementami przeznaczonymi do galwanizacji. W celu dalszej automatyzacji procesu, wykorzystuje się systemy załadunkowe i rozładunkowe.

Ostatnim etapem podczas galwanizacji jest suszenie przygotowanych materiałów po całym procesie, tak, aby jak najszybciej były zdolne do pracy. Z kolei nad przebiegiem procesów elektrochemicznych powinien czuwać człowiek poruszający się po pomoście obsługowym, biegnącym wzdłuż całej linii.

Inne urządzenia, które można na niej spotkać, to elektrody, pompy, filtry, elementy służące wentylacji, czy nagrzewnice.

Jakie cechy powinna mieć linia galwaniczna, aby była warta inwestycji?

Zakup linii galwanicznej jest jednorazową inwestycją na długie lata. Dlatego każdy jej element powinien charakteryzować się trwałością i odpornością. Mogą być one zagwarantowane tylko wówczas, gdy do produkcji każdego z wymienionych wyżej elementów zostaną użyte najtrwalsze i najwyższe jakościowo materiały. Właśnie takie używane są przez markę Tegal, której dokładną ofertę można znaleźć pod adresem: https://www.tegal.pl.

Oprócz doskonałego wykonania, linia galwaniczna powinna cechować się także zminimalizowanymi kosztami codziennej eksploatacji oraz maksymalną wydajnością. Cele te zostają osiągnięte poprzez wykorzystanie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, w tym między innymi poprzez zastosowanie przemienników częstotliwości do sterowania napędem taśmociągu. Dzięki nim uproszczona zostaje kontrola szybkości przesuwania transporterów, a także możliwe jest precyzyjne zatrzymywanie ich w odpowiednich miejscach. Jest to rozwiązanie poprawiające możliwości sterowania procesem, ale także przyczyniające się do obniżenia kosztów eksploatacyjnych, poprzez zmniejszenie poboru energii elektrycznej przez silnik.

Ostatnią istotną cechą jest sprzężenie linii galwanicznej z oczyszczalnią ścieków, co minimalizuje koszty, zasoby, energię i miejsce. Jest to innowacyjne i proekologiczne rozwiązanie marki Tegal, które spełni oczekiwania najbardziej wymagających klientów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here