grzejnik

Grzejniki służą przede wszystkim do ogrzewania naszych pomieszczeń. Choć pełnią również inne funkcje – mogą służyć jako suszarka, a także stanowić istotny element aranżacji wnętrza – to jednak przede wszystkim oczekujemy od nich, że będą sprawnie transportować ciepło. Jeśli czeka cię zakup grzejnika do swojego mieszkania lub domu, poniżej udzielamy kilku porad pomocnych w czasie przeglądania dostępnych ofert.

Grzejniki sprawnie i sprawniejsze – rodzaje dostępnych grzejników pokojowych i łazienkowych

Grzejniki występują w rozmaitych wersjach, o odmiennej konstrukcji, sposobie montażu, sposobie działania i wykorzystanych w produkcji materiałach. Najważniejsze kryterium podziału to sposób konstrukcji. Znajdziemy przede wszystkim – grzejniki żeberkowe, płytowe i łazienkowe. Różnice pomiędzy nimi są dość zasadnicze.

Grzejniki żeberkowe, nazywane również członowymi lub modułowymi, to jedne z najczęściej wykorzystywanych grzejników. Decydując się na niego, możemy wybrać – z ilu modułów będzie się on składał. Im będzie ich więcej, tym większa jego sprawność grzewcza. Dzięki temu są to grzejniki dość uniwersalne, które można wybierać do pomieszczeń o różnym rozmiarze i powierzchni. Dużym ułatwieniem są dostępne kaloryfery łamane – dedykowane do narożników.

Grzejniki płytowe są nie mniej popularne. Nazywane są również grzejnikami panelowymi, a to dzięki ich frontowej, dużej płycie. Najczęściej, jest ona płaska lub posiada lekko karbowaną powierzchnię. Są lżejsze niż ich żeberkowe odpowiedniki i jednocześnie ich objętość wodna jest mniejsza. Jakie są tego konsekwencje? Przede wszystkim – grzejniki płytowe nagrzewają się szybciej i sprawniej. Różnicę tę odczują wszyscy, którym zależy na szybkim i sprawnym nagrzewaniu swojego mieszkania.

Grzejniki łazienkowe to urządzenia dedykowane do stosowania w łazienkach. Ich konstrukcja została dostosowana w taki sposób, by pełniły liczne dodatkowe funkcje. Można je wykorzystać m.in. jako suszarkę na ubrania i ręczniki. Ponadto, niektóre dostępne grzejniki łazienkowe prezentują bardzo fantazyjne konstrukcje – przyciągają wzrok, dodając łazience stylu i szyku.

Inne ważne parametry dostępnych grzejników

Omawiane urządzenia mogą różnić się rozmaitymi parametrami. Ważny jest sposób podłączania – większość dedykowana jest do instalacji wodnej, niektóre – najczęściej są to grzejniki elektryczne – do sieci elektrycznej. W tym drugim przypadku – konieczne jest gniazdko ze standardowym napięciem 230 V.

Ważną sprawą jest także moc grzejnika, która powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia, które będzie ocieplał. Liczy się także wytrzymałość na maksymalną temperaturą oraz na ciśnienie wody.

Ustalając nasze zapotrzebowanie na ogrzewanie, warto rozpocząć od sprawdzenia, jakie straty cieplne są uwzględnione w konstrukcji budynku, który zamieszkujemy. Na tej podstawie można wyliczyć nasze zapotrzebowanie na ciepło. Najczęściej, wynosi ono 50-70 W na metr kwadratowy. Choć oczywiście – różne czynniki mogą mieć wpływ na ostateczny wynik. Istotne są m.in. wysokość stropów, stopień izolacji termicznej budynku, ilość kondygnacji, obecność poddasza i sposób jego izolacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here