Nitonakrętki

Nitonakrętki to elementy, które stosuje się na szeroką skalę w budownictwie oraz przemyśle. Pozwalają zautomatyzować i przyspieszyć żmudną pracę przy łączeniu dwóch lub więcej płaskich elementów. Pozwalają tworzyć trwałe i wytrzymałe konstrukcje z blach ze stali i z innych materiałów. O czym mowa jest w praktyce? Wyjaśniamy.

Czym są nitonakrętki?

Nitonakrętki to specyficzny rodzaj elementów konstrukcyjnych, który charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Składają się z nita rurkowego o gwintowanej wewnętrznej części. Dzięki czemu nadają się tylko i wyłącznie do użycia w trakcie łączenia ze sobą cienkich elementów blach. Gdy zachodzi sytuacja w której otwór nie może być nagwintowany to jedyną opcją jest sięgnięcie po uniwersalną nitonakrętkę.

Ogromną zaletą korzystania z nitonakrętek jest przede wszystkim oszczędność czasu, zwłaszcza w porównaniu do montażu przeprowadzanego za pomocą wkrętów lub śrub. Używając do ich montażu nitownicy można cały proces łatwo zautomatyzować. Nic więc dziwnego, że nitonakrętki stosuje się na szeroką skalę w wielu miejscach, nie tylko w budownictwie, ale również w przemyśle oraz w branży samochodowej i elektronicznej.

Stosuje się je także w miejscach trudno dostępnych, zwłaszcza tam gdzie nie ma możliwości wykonania gwintowania w sposób tradycyjny. Ma to istotne znaczenie głównie w trakcie prac montażowych, gdzie dostęp do materiału jest możliwy tylko z jednej strony.

Jakie wyróżniamy rodzaje nitonakrętek?

Nitonakrętki można podzielić ze względu na rodzaj zastosowanego tam zakończenia. Dostępne są te w formie zamkniętej oraz otwartej. Ten pierwszy typ pozwala na tworzenie szczelnych połączeń. Natomiast model otwarty przeznaczony jest do konstrukcji w której należy zachować przelot.

Dobór nitonakrętki warunkuje także rodzaj materiału w którym ma być ona zamontowana. Wygląd oraz rodzaj zastosowanego kołnierza ma znaczenie w przypadku tworzenia połączeń przy zastosowaniu materiałów cienkich lub grubych albo miękkich lub twardych. Na rynku dostępny jest szeroki asortyment nitonakrętek w różnych rozmiarach, które spełniają określone potrzeby konstrukcyjne i są przeznaczone do łączenia wybranych rodzajów elementów.

Należy także pamiętać o tym, że do ich montażu potrzebne są nitownice wysokiej jakości. Przy zakupie konkretnego modelu nitonakrętki znajdziemy informację, która dotyczy tego jaka siła konieczna jest do jej spęcznienia. Należy więc używać urządzeń, które przeznaczone są do pracy przy konkretnym poziomie obciążenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here