Jak korzystać z mowy ciała

Mowa ciała w komunikacji międzyludzkiej odgrywa bardzo dużą rolę i choć jest tego wiele i wcale nie zawsze łatwo ją wykorzystywać, dzięki niej możemy wiele zyskać. Dzięki mowie ciała możemy osiągnąć więcej – nawiązać nowe znajomości, zdobyć własne cele, poprawić komuś nastrój i wysłać dokładnie taki komunikat, jaki chcemy i osiągnąć konkretny efekt. Musimy jednak umiejętnie z niej korzystać, aby druga strona właściwie zinterpretowała nasze intencje, należy więc wpasować się w dany kontekst i sytuację. Jak zatem komunikować się z ludźmi poprzez mowę ciała?

Kontakt wzrokowy

Od wieków mówi się, że oczy są zwierciadłem naszej duszy, można wyczytać z nich wiele emocji, a także potrafią zahipnotyzować każdego. Trzeba przyznać, że kontakt wzrokowy podczas rozmowy jest niezwykle ważny. Czy odbierzemy poważnie kogoś, kto mówiąc do nas, rozgląda się po pomieszczeniu lub zerka w telefon?

Starajmy się w każdej sytuacji utrzymywać kontakt wzrokowy z rozmówcą, w ten sposób dajemy mu znać, że jesteśmy zainteresowani tym, co mówi i wzbudzamy w nim poczucie zaufania wobec naszej osoby. Uważajmy jednak by nie wpatrywać się w kogoś zbyt nachalnie, ponieważ może to krępować i powodować dyskomfort psychiczny, choć faktem jest, że od niektórych oczu ciężko się odkleić.

Z początku utrzymywanie kontaktu wzrokowego może w nas również budzić zawstydzenie, choć po kilku takich rozmowach szybko zauważymy, że wiele na tym zyskujemy. Warto też sprawdzić w ten sposób czy inni nas słuchają i także spoglądają nam podczas rozmowy prosto w oczy. W ten sposób mamy możliwość uzyskać takie efekty rozmowy, jakie tylko chcemy, oczami da się bowiem wiele wyrazić, a szczere spojrzenie jest warte miliony.

Uśmiechajmy się na potęgę

Nic tak nie poprawia nam nastroju, jak czyjś szczery uśmiech. Jest on bardzo zaraźliwy, gdy widzimy, że ktoś się do nas szczerze uśmiecha, odwzajemniamy to i w efekcie zyskujemy lepszy nastrój. Warto nabrać do siebie dystansu i nie traktować wszystkiego śmiertelnie poważnie. Podchodźmy do wielu spraw z nutką humoru, a wszystko lżej nam przyjdzie.

W taki sposób zaczniemy być przez innych postrzegani jako pozytywne osoby, które swoim optymizmem zarażają wszystkich dookoła. Uśmiechem możemy sprawić, że cały świat będzie się radował i zapomni o troskach dnia codziennego. Taka forma manipulacji jest jak najbardziej dopuszczalna – zróbmy więc wszystko by przekazać komuś swój uśmiech.

Jednak nawet i w tej kwestii należy zachować pewien rozsądek – jeśli to my jesteśmy tymi osobami, które najgłośniej śmieją się ze swoich żartów lub sprawy poważne i nieśmieszne zamieniają w żart, możemy zostać negatywnie odebrani i zrazić innych do siebie. Uśmiechajmy się więc jak najwięcej, ale kiedy sytuacja tego wymaga, zachowajmy opanowanie.

Jeśli też nie jesteśmy osobami, które z natury cały czas się uśmiechają, nie zmieniajmy siebie na siłę. Przecież ludzie z naszego otoczenia dobrze nas znają, więc w momencie, gdy przykleimy sztuczny uśmiech na twarz, będziemy wyglądać komicznie.

Nasza postawa

W mowie ciała bardzo ważne jest zachowanie naszego ciała, warto więc zapoznać się z niektórymi aspektami:

  • Jeśli zależy nam na tym, aby nasze ręce, mimika, czy ramiona wyrażały pozytywne emocje, warto podpatrywać profesjonalistów, czyli osoby publiczne. Są one ekspertami w dziedzinie mowy ciała i uczą się jej na co dzień by ocieplać swój wizerunek.
  • W żadnym wypadku nie możemy krzyżować rąk oraz nóg, ponieważ oznacza to postawę zamkniętą – dajmy tym do zrozumienia, że oddzielamy się od ludzi, nie pragniemy z nimi kontaktu i najlepiej byłoby, gdyby wszyscy dali nam święty spokój. Podczas rozmowy taka postawa wyraża nasz brak zainteresowania i zlekceważenie rozmówcy.
  • Duże znaczenie ma także ułożenie naszych ramion – jeśli jesteśmy spięci, to od razu widać to po naszych ramionach, które kurczą się, podnoszą i przesuwają do przodu, co może wyglądać dosyć nieciekawie. Spróbujmy zatem się rozluźnić i nie spinać, to szkodzi także naszemu kręgosłupowi. Potrząśnijmy lekko ramionami i przesuńmy je do tyłu, pierś automatycznie pójdzie do przodu i nasza postawa będzie wyrażała pewność siebie i zadowolenie.
  • Jeśli nie będziemy kontrolować swoich ramion, automatycznie dojdzie do tego, że zaczniemy się garbić – chyba nie trzeba mówić, jak wyglądają osoby zgarbione – z pewnością nie jak ludzie sukcesu.
  • Podczas rozmowy możemy też lekko nachylić się w stronę rozmówcy – pokażemy tym samym, że jesteśmy zainteresowani tym, co mówi. Jeśli siedzimy odchyleni i rozluźnieni, pokazujemy, że jesteśmy pewni siebie. Nie popadajmy tu także ze skrajności w skrajność: zbyt odchylona postawa pokaże, że jesteśmy w innym świecie, lekceważymy rozmówcę i to, co mówi, natomiast jeśli zbyt nachylimy się w jego kierunku, staniemy się zbyt nachalni i skrępujemy drugą osobę.

Gestykulacja

Wiele osób uwielbia gestykulować podczas rozmowy. Jednak każdy gest ma tutaj duże znaczenie: ułożenie dłoni czy głowy. Musimy przede wszystkim znaleźć umiar, ponieważ nadmierna gestykulacja jest bardzo chaotyczna i negatywnie odbierana – nikt chyba nie lubi, jak przez cały czas ktoś wymachuje przed nim rękami.

Kiwanie głową w celu przytakiwania także jest dobre, ponieważ ukazujemy rozmówcy swoje zainteresowanie, lecz machanie nią w każdą stronę przez cały czas może wyglądać co najmniej dziwnie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here