Jak wytrzymały jest druk 3D? Od czego zależy trwałość druku 3D

Jedna z największych obaw dotyczących druku 3D w kontekście wyboru tej metody produkcji jest trwałość wydruków 3D. Czy druk 3D może być tak samo wytrzymały jak klasyczna metoda produkcji i czy użytkowanie przedmiotów wytworzonych na drukarce 3D jest tak samo efektywne jak tradycyjnych? O tym w dzisiejszym artykule.

Jak wytrzymały jest druk 3D? Wszystko zależy od wyboru właściwego materiału do druku 3D

Wytrzymałość druku 3D zależy głównie od prawidłowego projektu obiektu w formie modelu 3D oraz zastosowania właściwego materiału. Dominującym materiałem, przy pomocy którego wykonuje się druki 3D jest tzw. Filament PLA, który stanowi najpopularniejsze tworzywo wykorzystywane do wydruków 3D. Jest to wdzięczny w obróbce surowiec, który pozwala na tworzenie szczegółowych druków 3D, jednak do jego największych wad należy przede wszystkim wysoka łamliwość, w sytuacji kształtów wrażliwych na naprężenia (a nie monolitycznych).

Jednocześnie wiedząc, że wytrzymałość druku 3D będzie kluczowym czynnikiem w danym wydruku 3D warto rozpatrzeć inne tworzywa, które mogą pomóc w uzyskaniu obiektu o podwyższonej trwałości, na przykład poprzez zastosowanie materiału takiego jak ABS. Posiada on lepszą odporność na łamliwość, jednak ma ograniczone zastosowanie np. w przemyśle spożywczym (ze względu na swój skład chemiczny)

Wytrzymałość druku 3D jest czynnikiem wymagającym planowania pod kątem wykorzystania finalnego przedmiotu

Najważniejszą kwestią, która determinuje wytrzymałość druku 3D, jest właściwe zaplanowanie oczekiwań względem tej cechy poprzez ustalenie szczegółowego przeznaczenia takiego przedmiotu. Biorąc to pod uwagę dużo łatwiej będzie wybrać materiał oraz technikę druku 3D, która pozwoli na osiągnięcie wysokiej wytrzymałości obiektu, wytworzonego przy pomocy drukarki 3D. To podejście pozwoli na uniknięcie procesu mylnego doboru materiału i parametrów samego druku 3D, co skróci czas i obniży koszty druku 3D eliminując proces prototypowania w sposób iteracyjny. Jesteś zainteresowany drukiem 3D? Sprawdź nasze usługi na https://plastcore.pl/nasze-uslugi/.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here