dotacje unijne
Fot. Pexels.com

Przy zakładaniu lub rozwoju własnej działalności gospodarczej warto mieć optymalny budżet, który pozwoli na realizację wszystkich założeń. Dotacje unijne mogą być idealnym środkiem na pozyskanie dodatkowej gotówki. Warto zapoznać się z całym procesem i dostępnymi możliwościami.

Przeczytaj też: http://www.garg.pl/dotacje-unijne-jak-je-pozyskac-i-co-nalezy-zrobic-aby-spelnic-warunki/

Dotacje unijne – od czego zacząć?

Przed rozpoczęciem wypełniania wniosku należy najpierw wybrać odpowiedni program do jakiego się kwalifikujemy. Głównym kryterium jest dopasowanie profilu działalności firmy do danego funduszu. Rodzaje dotacji mogą różnić się w zależności od województwa czy gminy, w której składamy wniosek.

Szczegółowe informacje o aktualnych programach znajdują się na stronie Portal Funduszy Europejskich.

Proces składania wniosków o dotacje unijne

Jednym z pierwszych etapów złożenia wniosku jest wypełnienie wniosku. Do niego należy dołączyć biznesplan firmy. Ponadto muszą zostać umieszczone ramy czasowe przedsięwzięcia oraz szczegółowe informacje o miejscu, w którym projekt będzie realizowany.

W wykonaniu biznesplanu może pomóc Ci księgowa. W Polsce mamy także firmy, które zajmują się wspomaganiem przedsiębiorców w otrzymaniu funduszy unijnych, do nich również możesz się zgłosić. Taka instytucja może nie tylko w napisaniu biznesplanu, ale także wspomoże w wypełnieniu całego wniosku.

Kiedy wypełnimy wszystkie dokumenty musimy zadbać o złożenie ich w terminie. Wnioski, które wpłyną po ostatecznej dacie zostaną od razu odrzucone i nawet nie będą analizowane.

Następnie zostaje czekać na decyzję urzędu. Czasami możesz zostać poproszony o ewentualne korekty dokumentów.

Jeśli uda Ci się pozyskać dotację unijną to jeszcze nie koniec formalności. W takiej sytuacji w wyznaczonym terminie trzeba podpisać umowę z urzędem, którzy przekaże dofinansowanie. Pamiętaj, że na koniec będziesz rozliczał się z otrzymanych środków.

 

Dotacje unijne mogą znacząco przyczynić się do rozwoju firmy. Warto skrupulatnie podchodzić do wypełniania wniosku i przygotowania niezbędnej dokumentacji. To głównie od tego będzie zależeć pozytywna bądź negatywna decyzja urzędu.

Zobacz też: http://www.gpmapa.pl/czym-jest-karboksyterapia/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here