Deklaracja podatkowa

Obowiązek złożenia deklaracji podatkowej dotyczy wszystkich podatników, którzy w ubiegłym roku kalendarzowym uzyskali jakikolwiek dochód z tytułu umowy o pracę, zlecenie, dzieło, emerytury czy renty. Przy rozliczaniu się z urzędem skarbowym należy pamiętać nie tylko o terminach, ale także o formularzu, z którego będziemy korzystać. Do każdego z rodzaju dochodów obowiązuje nieco inny druk. Oto szereg najważniejszych informacji i wskazówek dla osób, które w przyszłości będą składać zeznanie podatkowe.

Podatek PIT w Polsce – jak to działa? 

Polski system podatkowy dla osób, które nie mają wiedzy na temat ekonomii, może wydawać się dość skomplikowany. Na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat wprowadzono jednak sporo rozwiązań, dzięki którym składanie rozliczeń PIT jest znacznie prostsze. W chwili obecnej deklarację podatkową można składać nie tylko w formie papierowej, ale również przez internet. Deklaracje PIT 2021 z pewnością będą wysyłane przez większość Polaków zdalnie ze względu na panującą pandemię. 

Sporo osób zwleka z wysłaniem deklaracji podatkowej. Jest to spowodowane przede wszystkim wieloma wątpliwościami oraz oporem przed załatwianiem tego rodzaju formalności. Odkładanie rozliczenia PIT nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ od rodzaju PIT-u uzależniony jest także termin, w którym należy go dostarczyć do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Przed rozpoczęciem wypełniania PIT-u należy także dokładnie sprawdzić, który formularz będzie właściwy. Istnieją różne typy formularzy, m.in. PIT28, PIT36, PIT19, PIT6 i wiele innych. 

PIT37 – termin składania

Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem deklaracji PIT jest PIT37. Jest to deklaracja przeznaczona dla osób, których przychody są rozliczane przez płatników. Oznacza to, że jest to deklaracja dedykowana osobom pracującym na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie, umowy o dzieło a także osobom pracującym na podstawie kontraktów menadżerskich czy zasiadającym w radach nadzorczych. Swoje dochody na druku PIT37 muszą także przedstawiać emeryci i renciści, stypendyści a także osoby pobierające zasiłki. Termin złożenia rocznej deklaracji PIT37 upływa 30 kwietnia. 

PIT36 – termin składania

Następnym rodzajem formularza PIT jest PIT36. Jest on przeznaczony dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Ponadto, PIT36 jest przeznaczony dla podatników otrzymujących dochody z tytułu najmu, dzierżawy, podnajmu czy odpłatnego zbycia nieruchomości. Termin złożenia rocznej deklaracji PIT36 upływa 30 kwietnia. 

PIT28 – termin składania

Inny rodzaj formularza podatkowego musimy wypełnić, gdy otrzymywaliśmy w ubiegłym roku przychody opodatkowane zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych. Jest to PIT28. Taka forma opodatkowania jest możliwa do zastosowania przy umowach najmu, podnajmu, dzierżawy i innych rozliczanych poza prowadzoną działalnością gospodarczą oraz w pozarolniczej działalności gospodarczej. Termin złożenia rocznej deklaracji PIT28 upływa wraz z końcem lutego. 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here