Czym jest system ERP dla firm?

Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa jest podstawą wszystkich ruchów, jakie mają miejsce w organizacji. To dzięki systemom ERP zarządza się finansami, księgowością itd. To bardzo ważny element funkcjonowania przedsiębiorstw. Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa czyli Enterprise Resource Planning to oprogramowanie dla firm, które ma na celu zintegrowanie wszystkich procesów zachodzących w organizacji.

Dzięki takiemu systemowi tworzy się interaktywne środowisko, które wspiera przedsiębiorstwa m.in. w:

  • analizie oraz zarządzaniu procesami biznesowymi
  • zarządzaniem finansami
  • zarządzaniem działem księgowym
  • zarządzaniem środkami trwałymi
  • kształtowaniem narzędzi marketingowych
  • sprzedażą i zakupami
  • magazynem i zapasami
  • zarządzaniem produkcją
  • planowaniem działań serwisowych

Początki systemów ERP opierały się o prace magazynowe. Pierwszy system ERP dla firm opierał się o to, by nie pojawiały się błędy magazynowe, by poprawnie obliczyć i przyjąć na magazyn dostawę i w przyszłości poprawnie ją również sprzedać z zachowaniem odpowiednich procedur.

Czy w każdej firmie sprawdza się system ERP?

Tak naprawdę systemy zarządzania zasobami przedsiębiorstwa przydają się w każdej firmie. Jak podkreślają specjaliści firmy Nav24, niezależnie od jej wielkości, potrzebna jest pomoc w zarządzaniu wszystkimi środkami trwałymi i procesami. Wszystko po to, by procesy w firmie przebiegały trwale. Tak naprawdę system ERP dla firm nie jest przeznaczony wyłącznie dla dużych przedsiębiorstw, ale dla każdego typu firmy. Koszty wdrożenia może i mogą być wysokie, ale elementy systemu ERP, jakie wprowadzamy na początku nie muszą być drogie. Każda firma może wprowadzić elementy ERP, w miarę swoich możliwości i potrzeb i takie rozwiązanie wcale nie kosztuje fortuny.

Koszty wdrożenia ERP

Nie zawsze wdrożenie ERP w firmie będzie drogie. W początkowej fazie wystarczy sprawdzić i dowiedzieć się jakie rozwiązania w naszym konkretnym przypadku będą niezbędne. Tak naprawdę wiele zależy od branży, w jakiej działamy. Inaczej będzie w przypadku firmy handlującej w sieci, a inaczej w przypadku wydawnictwa, które zajmuje się dystrybucją niszowych pozycji. Koszt samych elementów nie będzie wysoki, więcej zwykle będzie kosztowało samo wdrożenia, które wymaga pomocy profesjonalnej firmy. Zwykle na stronach firm wdrożeniowych są kalkulatory, z których pomocą, dokładnie wyliczymy, ile będzie nas kosztowało dodanie do systemu kolejnych funkcjonalności. Początkowo można wystartować wyłącznie z elementami księgowymi i magazynowymi, później warto będzie pomyśleć o opcjach związanych z marketingiem czy zaawansowanymi projektami. W miarę korzystania z systemu ERP, zaczniemy dostrzegać jakich funkcjonalności nam brakuje. I dopiero wówczas zdecydujemy się na kolejne ruchy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here