vat

Od 1 stycznia 2020 roku zmieniły się niektóre przepisy ordynacji podatkowej. Wśród nich zaczęła obowiązywać także nowa solidarna odpowiedzialność w VAT, która powiązana jest z tak zwaną białą listą podatników VAT.

Czego dokładnie dotyczy nowa solidarna odpowiedzialność przy podatku VAT?

Zgodnie z przepisami, biała lista podatników VAT pozwala na sprawdzenie, czy dany przedsiębiorca zarejestrowany jest jako czynny podatnik VAT na konkretny dzień. Do specjalnej wyszukiwarki wystarczy tylko wprowadzić numer NIP podatnika i określić datę, aby zobaczyć, czy płacił on na dany dzień podatek VAT jako czynny podatnik.

Nowa solidarna odpowiedzialność oznacza, że jeśli przedsiębiorca dokona płatności na konto, które nie jest zapisane na białej liście podatników VAT, w takim przypadku może mieć miejsce odpowiedzialność solidarna kupującego w stosunku do sprzedającego.

Wówczas kupujący dany towar czy też usługę odpowiada majątkiem za zaległości podatkowe w podatku VAT sprzedającego w stosunku do tej tej części podatku, który dotyczy danej faktury.

Warto również zaznaczyć, że solidarna odpowiedzialność dotyczy także pośredników w dokonywaniu płatności za konkretne towary albo usługi. Zatem wtedy, gdy pośrednik wykona płatność na rachunek niebędący na białej liście, wtedy również będzie to skutkowało odpowiedzialnością solidarną.

W rezultacie kupujący powinien pamiętać o tym, aby sprawdzić, czy jego kontrahent znajduje się na dany dzień na liście czynnych podatników VAT.

Czy można uniknąć nowej solidarnej odpowiedzialności w VAT?

W związku z wprowadzonym prawem, pojawia się także pytanie: czy można w jakoś sposób uniknąć odpowiedzialności solidarnej? Tak, jest to możliwe.

Nowej solidarnej odpowiedzialności nie stosuje się w przypadkach, gdy złożone zostało zawiadomienie o zapłacie należności na konto, które nie jest ujęte na białej liście podatników VAT (dokument ZAW-NR). Należy zrobić to w terminie 3 dni od dokonania zlecenia płatności. Dokument należy przekazać do naczelnika odpowiedniego urzędu skarbowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here