Dofinansowanie dla firm

Dofinansowanie dla firm to często jedyna droga dla początkujących przedsiębiorców, aby w ogóle wystartowali ze swoją działalnością. Jednak dotacje na rozwój firmy mogą się również przydać, jeśli chcesz rozszerzyć wachlarz swoich produktów czy usług, zainwestować w nowe umiejętności, kupić sprzęt czy oprogramowanie albo zatrudnić nowych pracowników. Gdzie szukać środków, które pomogą Ci wystartować albo rozwinąć skrzydła Twojego biznesu? Podpowiadamy!

Dofinansowania do firm mogą pochodzić z różnych źródeł. Można przeznaczyć na to środki własne, wziąć kredyt firmowy, pożyczkę dla firm, zwrócić się o pomoc do urzędu pracy albo zawnioskować o dotację unijną. Co wybrać jako dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej, a co, gdy potrzeba dotacji na rozwój firmy?

Dotacje dla firm z urzędu pracy

Osoby, które są zarejestrowane jako bezrobotni mogą skorzystać z dofinansowania dla firm z urzędu pracy. Aby złożyć wniosek, nie można być studentem dziennym, za to nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby studiować zaocznie. Na czym polega to dofinansowanie? Jest to wsparcie z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, którego nie trzeba oddawać. Maksymalna wysokość świadczenia jest uzależniona od możliwości finansowych danego powiatowego urzędu pracy, ale w praktyce wynosi nawet sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce w sektorze przedsiębiorstw. Limit zmienia się z roku na rok, a w tym można liczyć na około 25 tys. zł dotacji dla firm.

Wniosek należy złożyć w swoim PUP-ie, a sama procedura jego rozpatrywania trwa około miesiąca. Do wniosku należy dołączyć biznesplan, w którym wskażesz, na co wydasz pożyczone środki. Szansę na uzyskanie dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej zwiększają certyfikaty, świadectwa czy referencje, które potwierdzą Twoje kwalifikacje w danej dziedzinie. Po otrzymaniu decyzji pozytywnej o przyznaniu finansowania trzeba założyć działalność gospodarczą w terminie wskazanym w umowie.

Dofinansowanie z unii

Dotacje z Unii Europejskiej to jeden z najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych sposobów dofinansowania do firm. Mogą się o nie starać osoby fizyczne, które mają w planach założenie własnego biznesu. Warunki preferencyjne odnośnie do uzyskania finansowania mają osoby, którym trudniej zrealizować swoje cele bez kapitałowego wsparcia, czyli osoby bezrobotne, niepełnosprawne, do 30. roku życia albo po 45. roku życia i mamy wracające na rynek pracy po urlopie macierzyńskim.

Są dwie formy dotacji dla firm, które pochodzą ze środków unijnych. Pierwsza z nich to mikropożyczka, która wcale nie jest taka mała, bo maksymalnie można pożyczyć 100 tys. zł na nawet 5 lat. W razie problemów ze spłatą można zawiesić sobie raty nawet na 12 miesięcy.

Świadczenie bezzwrotne sięga maksymalnie 40 tys. zł. Jednak przewagę tego dofinansowania dla firm jest fakt, że nie trzeba środków oddawać. Taka pożyczka jest jednak odpowiednio zabezpieczona, aby pieniądze zostały wydane na cele firmowe, zgodnie z przedstawionym biznesplanem. Zabezpiecza się ją hipoteką, zastawem, poręczeniem czy wekslem in blanco.

Dofinansowanie dla firm jednoosobowych

Jeśli masz w planach założyć jednoosobową działalność gospodarczą, to bez problemu możesz skorzystać z opcji dofinansowania dla firm, opisanych w poprzednich punktach.

Jeżeli szukasz innej opcji, to warto zorientować się w możliwościach, jakie dają aniołowie biznesu. Są to zamożne osoby, które przeznaczają swój kapitał na rozwój rokujących biznesów. Taki wkład własny sprawia, że inwestorzy zyskują mniejszościowy pakiet własności i mogą czerpać proporcjonalnie zyski, gdy firma odniesie sukces.

Warto jednak zauważyć, że motywacja aniołów biznesu zazwyczaj nie jest stricte ekonomiczna. Jeśli biznes nie wypali, to nic się nie stanie. Aniołowie świadomie podejmują to ryzyko. Kieruje nimi raczej chęć wsparcia młodych przedsiębiorców i możliwość dania im szansy, której z innego źródła by nie otrzymali.

Kolejnym pomysłem na zdobycia dofinansowania dla firm jest crowdfunding. Na czym to polega? Istnieją specjalne serwisy crowdfundingowe, które z jednej strony zrzeszają twórców, a z drugiej entuzjastów ich pomysłów. Każdy twórca może opisać swój pomysł (produkt, wynalazek, podróż, usługę czy dzieło artystyczne), a zainteresowani odbiorcy mogą wpłacać pieniądze na realizację tego pomysłu. Jeśli uda się zrealizować ten cel finansowy, to wtedy odbiorcy otrzymują pierwsze produkty, wzmiankę w dziele artystycznym czy gadżety związane z twórcą.

Pożyczka na rozwój firmy

Dofinansowanie dla firm można również zdobyć w takiej formie jak pożyczka na rozwój firmy. Dużo łatwiej jest ją uzyskać niż kredyt firmowy w banku, bo banki zazwyczaj wymagają wielu formalności i niechętnie pożyczają pieniądze firmom bez żadnego stażu i historii przychodów. Korzystając z oferty Aasa dla biznesu, możesz otrzymać pożyczkę już od pierwszego dnia działalności.

Koszty pożyczki możesz zaliczyć do swoich kosztów uzyskania przychodów, dzięki czemu obniżysz swoją podstawę do opodatkowania i w konsekwencji zapłacisz niższy podatek.

Aby uzyskać pożyczkę, nie musisz odwiedzać żadnej placówki tak jak dzieje się to w banku. U nas umowę zawierasz online, a pieniądze przelewamy Ci od razu po wydaniu decyzji pozytywnej.

Otrzymujesz również dostęp do swojego Panelu Klienta, gdzie po zalogowaniu z łatwością zlecisz przelew kolejnej raty albo zawnioskujesz o wakacje od spłaty.

Zanim jednak zdecydujesz się zawnioskować o jakiekolwiek dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej czy dotację na rozwój firmy, musisz dokładnie przemyśleć, na co ją wydasz. Najlepiej jest przygotować biznesplan, w którym wskażesz, co konkretnie chcesz kupić (nowy sprzęt, oprogramowanie, wynająć lokal, zainwestować w kursy doszkalające). Nie jest to konieczne do uzyskania pożyczki w Aasa dla biznesu, ale dzięki temu żadna pożyczona złotówka nie zostanie zmarnowana i przyniesie Ci szanse na realne zyski w przyszłości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]