jak napisać ogłoszenie o pracę wzór

Większość firm stara się bezustannie rozwijać i z tego względu potrzebuje coraz więcej rąk do pracy. Im większy jest zespół, tym szybciej i efektywniej może on działać, co przekłada się na ostateczne dochody całego przedsiębiorstwa. Od czasu do czasu jego właściciel musi zatem zatrudnić do swojej placówki nowe osoby, od razu szukając oczywiście doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów, których nie będzie trzeba w żaden sposób przygotowywać do objęcia wybranego stanowiska.

W dzisiejszych czasach nowych pracowników można bardzo szybko znaleźć przez Internet. Wystarczy przygotować profesjonalne i dokładnie uzupełnione ogłoszenie, umieścić je przynajmniej na kilku czy kilkunastu portalach z podobnymi anonsami i poczekać na odpowiedzi zwrotne, które zaczną przychodzić od samego początku (każdy w końcu szuka obecnie dobrej i dającej szanse na rozwój pracy). A jak napisać ogłoszenie o pracę wzór, by rzeczywiście zachęciło ono spore grono osób do przesłania odpowiedzi? Co powinno się w nim znaleźć, a czego pod żadnym pozorem nie można w nim umieszczać?

Ogólne zasady

Istnieje kilka takich informacji, które koniecznie muszą się znaleźć w każdym ogłoszeniu o pracę. Teoretycznie nie ma jednego takiego wzoru, na którym powinien się wzorować każdy pracodawca, ale mimo wszystko pewnych reguł nie należy łamać. Grozi to przygotowaniem nieprofesjonalnego ogłoszenia. Widząc coś takiego na stronie internetowej czy w gazecie, człowiek od razu powiąże jakość anonsu z samą firmą i uzna, że musi być ona nieprofesjonalna, skoro nie postarała się nawet o utworzenie odpowiednio prezentującego się anonsu.

ogłoszenie o pracę

Czego zatem tak naprawdę nie może w nim zabraknąć? Przede wszystkim – tytułu. Musi on zawierać informację na temat oferowanego stanowiska pracy. Następnie należy opowiedzieć pokrótce o swojej firmie, by przedstawić ją potencjalnym kandydatom na stanowisko. Charakterystyka musi być krótka i treściwa. Powinna opowiadać o ogólnym charakterze firmy, związanej z nią branży czy jej największych osiągnięciach bądź np. panującej w niej atmosferze.

Każda działalność może się bowiem czymś wyróżnić i warto zwrócić uwagę na te jej niepowtarzalne cechy. Darmowa kawa dla wszystkich pracowników lub imprezy organizowane pod koniec każdego miesiąca? Takie dodatkowe korzyści zainteresują wszystkich – zwłaszcza młodych ludzi.

Powracając do treści samego ogłoszenia, w głównej mierze musi się ona skupiać na jak najdokładniejszym opisaniu samego stanowiska. Potencjalny pracownik chce przecież wiedzieć, za jakie zadania będzie odpowiedzialny i na co może liczyć, jeśli będzie się z nich dobrze wywiązywać. Teoretycznie pracodawca nie jest zobowiązany do określania przewidywanego wynagrodzenia. Zawsze jednak warto o nim mniej więcej wspomnieć, by potem uniknąć zapraszania na rozmowy kwalifikacyjne takich osób, które ze względu na zbyt niską pensję i tak nie podjęłyby się tej pracy.

Anons powinien też zawierać informacje na temat oczekiwanych od pracownika kwalifikacji czy umiejętności. Oczywiście wymagania te nie mogą być zbyt duże. Warto skupić się na kilku tych podstawowych i ograniczyć ich ilość do dziesięciu. Zwykle też pracodawcy oczekują od kandydatów przesłania pewnych dokumentów (np. życiorysu, listu motywacyjnego bądź portfolio). O tym też koniecznie należy wspomnieć, jak również przypomnieć kandydatom o konieczności zamieszczenia klauzuli przywalającej na przetwarzanie danych osobowych.

jak napisać ogłoszenie o pracę

Jak napisać ogłoszenie o pracę wzór?

Krótko, zwięźle i na temat. Anons, który ma zainteresować potencjalnych pracowników, powinien być też w pewnym stopniu ciekawy. A można go przygotować w sposób naprawdę kreatywny. Jeśli w całej firmie na ogół panuje przyjazna atmosfera, pracują w niej wyłącznie młodzi ludzie i w żadnym wypadku nie przypomina ona sztywnej korporacji, powinna koniecznie o tym wspomnieć. W ogłoszeniu o pracę można umieścić nawet jakieś zabawne sentencje czy słowne żarty.

Warto także zadbać o jego prawidłowy układ. Kilkadziesiąt zdań napisanych w jednym akapicie nikogo nie zachęci do przeczytania całego wpisu. Tekst należy odpowiednio sformatować, dzieląc go na kilka części. Warto stosować wypunktowania, wyliczenia czy dodatkowe nagłówki. Jeśli ogłoszenie ma się pojawić w gazecie lub na jakiejś stronie internetowej, można uzupełnić je jakimś zdjęciem – np. fotografią przedstawiającą pracowników danej firmy. Obecnie ogłoszeń pracy jest w sieci całe mnóstwo. By móc się wśród nich wyróżnić, trzeba po prostu się o to naprawdę mocno postarać.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here